High Rotating Speed Automatic Wire Laying Machine CLY-1600/1+1+3
Beyde Trading Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Beyde
Model Number : 1600/1+1+3
Place of Origin : Hejian,China
MOQ : 1 Set
Price : Negotiate
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 120 Set/Year
Delivery Time : 70-150 Days after receive deposit
Packaging Details : Container loading with safety packing
Color : Customized
Warranty : 12 Months
PLC : Siemens
Usage : Stranding
Name : Laying up machine
Control System : PLC
Max. Diameter : 400mm2
Take-up bobbin : 3150mm
Structure : 1+4 stranding cage
Bearing : NSK, HRB
Inverter : INOVANCE
Rotating speed : 50rpm
Contact Now
Product Description
1. Application:
2.Component:
3.Character:
High speed type max 50r/min
Tension control of the take-up can be set changed and displayed on the touch panel.
Highly productive lay up process with low energy consumption.
Most advanced emergency stop device.
Suitable for power cables and high compacted cross linking cables.
Easy operation touch screen and PLC system.
4. Technical Parameter:
Diameter of single wire φ5-10 mm φ5-12 mm φ8-20mm φ8-25 mm φ10-35 mm
Maximum stranded conductor OD φ30 mm φ40 mm φ63 mm φ70 mm φ80 mm
Stranding Pitch 50-800 mm 95-1500 mm 200-2000 mm 420-3500 mm 550-5176 mm
Capstan Capstan Wheel Diameter 1000 mm 1200 mm 1800 mm 2000 mm 2500 mm
Maximum Haul-off Force 10 T 12 T 15 T 20 T 25 T
Motor Power 18.5 KW 22 KW 30 KW 37 KW 55 KW
Bobbin Size 630 mm 800 mm 1000 mm 1250 mm 1600 mm
Take-up Bobbin 1600 mm 1800 mm 2000 mm 2500 mm 3150 mm
Maximum Haul-off Linear Speed 60 m/min 60 m/min 34 m/min 28 m/min 21 m/min
Central Height 1000 mm 1000 mm 1000 mm 1000 mm 1000 mm